Informacja Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego dot. Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku


GINB jest w trakcie wdrażania pełnej postaci Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku i uruchomienia wszystkich funkcjonalności systemu. CEEB powstaje w ramach projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji (ZONE), którego długofalowym efektem będzie poprawa jakości powietrza w Polsce.
CEEB to pierwsza w Polsce ewidencja źródeł ciepła i źródeł spalania paliw. Istniejąca już internetowa baza danych, jest budowana z informacji pozyskiwanych od właścicieli lub zarządców budynków. Dzięki tej bazie polskie gminy na bieżąco otrzymują informacje na temat tego, czym są ogrzewane domy na ich terenie. W przypadku dużej liczby nieekologicznych urządzeń cieplnych – tzw. „kopciuchów” na obszarze danej gminy – może ona już tej chwili prowadzić i wspierać efektywne działania zmierzające do zmniejszenia zanieczyszczeń
powietrza. Ewidencja usprawni także działania interwencyjne. Będzie stanowić podstawę do planowania lokalnej i ogólnokrajowej polityki niskoemisyjnej.
Na CEEB składają się deklaracje o użytkowanym źródle ciepła i źródłach spalania paliw, wypełniane przez właścicieli budynków, a także zarządców nieruchomości. Właściciel lub zarządca budynku, jest zobligowany do rejestracji urządzenia w ciągu 14 dni od jego pierwszego uruchomienia.
W ramach CEEB wdrożone zostaną również moduły, które pozwolą obywatelowi zamówić za pośrednictwem strony internetowej lub aplikacji mobilnej inwentaryzację budynku lub przegląd przewodów kominowych. Nowe funkcjonalności dedykowane będą również pracownikom administracji publicznej i przedsiębiorcom – kominiarzom i osobom z odpowiednimi uprawnieniami budowlanymi.
Tym samym, od momentu wdrożenia pełnej wersji systemu protokół elektroniczny (e-protokół) będzie jedyną ważną formą, która potwierdza wykonanie przeglądu przewodów kominowych. Dlatego apeluję, byście Państwo zapytali kominiarza wykonującego usługę o protokół elektroniczny. Protokół w wersji papierowej – bez wpisania do systemu nie będzie miał żadnej mocy prawnej.

Plik pdf Pismo GINB
09‑08‑2023 10:25:49
Trwa wczytywanie metryki. Proszę czekać.
Typ dokumentu:
application/pdf
Rozmiar:
122KB
Liczba pobrań:
Trwa wczytywanie
Informacja wytworzona przez:
Dorota Cabańska , w dniu:  16‑08‑2023 10:19:49
Informacja wprowadzona do BIP przez:
Piotr Korzekwa
email: nadzorbudowlanykalisz@op.pl tel.:62 5014275 fax: 62 5014275
, w dniu:  16‑08‑2023 10:19:49
Data ostatniej aktualizacji:
18‑08‑2023 10:09:20
Ilość wyświetleń:
Trwa wczytywanie
Wczytywanie danych...
Lp. Rodzaj zmiany Data aktualizacji Wytworzono przez Wprowadzono przez Akcje
Wczytaj kolejne wersje artykułu
Pokaż archiwalne komunikaty publikowane na tej stronie